Erdoğan’a bir kötü haber daha! İlişki ağı Erdoğan ailesine kadar uzanan Venezuela’nın Reza Zarrab’ı ABD’ye teslim edildi

JÖNTÜRK, yaklaşık bir buçuk yıl önce Venezuela’nın Reza Zarrab’ı Alex Saab’ın bir Afrika ada ülkesi olan Cabo Verde’de (Yeşil Burun Adaları) yakalanarak gözaltına alındığını ve Saab’ın iki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması olmamasına rağmen ABD’ye teslim edileceğini haberleştirmişti (TIKLAYIN).

İşte Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun “para aklama makinası” olarak bilinen Saab, ABD’ye teslim edildi.

Saab’ın ilişki ağında Türkiye de ağırlıklı yer tutuyor.

Saab’ın üzerine kayıtlı görünmese de istihbarat servislerince onun tarafından 2015 yılında İstanbul’da kurulduğu bilinen Mulberry Proje Yatırım Anonim Şirketi, Türkiye’deki ilişkilerinin en önemli sac ayaklarından biri.

Şirketin ortakları olarak Venezuela vatandaşı Betsy Desiree Mata Pereda ile Türk vatandaşı Serkan Sarıkeçe (ki emlak işinde ve de özellikle Bilal Erdoğan ve Damat Berat Albayrak’la teşrik-i mesaisi var) görünüyor.

Mulberry, Venezuela’dan Türkiye’ye gönderilen altınlar karşılığında bu ülkeye gıda gönderiyordu.

Öyle ki ABD Hazina Bakanlığı’na göre, Saab, Türkiye’den aldığı gıda ürünlerini yüksek fiyatlarla Venezuela’ya satıyordu.

JÖNTÜRK, Türkiye’ye gönderilen altınlarla ilgili aylar öncesinden şu haberi yapmıştı: TIKLAYIN

İstihbarat kaynaklarına göre, Saab’ın bu girişimlerinden aldığı komisyonlar milyonlarca dolara tekabül ediyor.

JÖNTÜRK’e bilgi veren bir kaynak, Saab ve Türkiye’deki bağlantılarının, altın-gıda işinin sekteye uğramaması için Erdoğan ve ailesi tarafından gözetildiğini söylüyor.

Burada bir parantez açalım:

Alex Saab’ın Venezuela’da ABD tarafından uyuşturucu ticareti suçlamasıyla aranan Maduro’nun Petrol Bakanı Tareck El Aissami ile çok yakın ilişkisi var.

ABD tarafından uyuşturucu ticaretinden aranıyor

El Aissami, Venezuela’dan Türkiye’ye gönderilen 900 ton altınla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ocak 2019’da Çorum’da incelemelerde bulunmuş ve Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmişti:

Bu parantezi kapatmadan bir önemli detay daha verelim.

Sedat Peker tarafından uyuşturucu taciri olmakla suçlanan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım, son Venezuela ziyaretinde El Aissami ile bir araya gelmişti (Bu konudaki haberimiz için TIKLAYIN).

İşte bu ilişki ağının önemli isimlerinden Alex Saab, şimdi ABD’de mahkeme karşısına çıkacak.

Parantezi kapatalım ve ABD hazine Bakanlığı’nın Alex Saab’ın Türkiye’yle ilişkileri konusunda 25 Temmuz 2019 tarihli açıklamasıyla yazıyı sonlandıralım:

Saab, Venezuela hükümetinin Türkiye’ye altın sattığı yapıyı oluşturmak için, mevcut Sanayi ve Ulusal Üretim Bakanı, eski devlet başkanı yardımcısı El Aissami dahil Venezuela hükümeti mensuplarıyla çalıştı.

Venezuela’nın altın sektöründeki usulsüz operasyonları sonucunda, ve Maduro ile şaibeli ortaklarının Venezuela halkını ve kaynakları daha fazla sömürmesine engel olma amacıyla, Hazine Bakanı Mnuchin, Kasım 2018’de Venezuela ekonomisinin altın sektörüne yaptırım uygulama kararı almıştır.

Yorumlayın

Your email address will not be published.