Tayyip Erdoğan 40 saat sonra ortaya çıktı ve gülerek…

AKP’li cumhurun başkanı İdlib’de 36 şehit verdiğimiz 27 Şubat (kara gün) akşamından 40 saat sonra ortaya çıktı ve konuştu.

Erdoğan, İstanbul’da eski ve yeni AKP milletvekilleri ile buluşmasında yaptığı konuşmasına Gezi Parkı olaylarına atıfta bulunarak başladı:

Milletimiz bu süreçte her zaman hayranlıkla ifade ettiğimiz derin irfanıyla oynanan oyunu gördü ve bizim yanımızda yer aldı. Önümüze çıkartılan engelleri birer birer aşarak yolumuza devam ettik. Elbette bedeller ödedik ama ülkemizin yere kapaklanmasına asla fırsat vermedik. 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’yi içeriden çökertme girişimlerinin zirvesini teşkil ediyordu. Buradan sonuç çıkmayınca ülkemizin güney sınırlarını kuşatmayı hedeflediler.

-Bunlar yaşandığı halde güya vatansever havasına girenler ne yazık ki bu süreç içerisinde sadece aydınlık gençler diye ana muhalefetin başı bu gençleri ilan etmeye çalıştı. Bunlar aydınlık falan değil. Bunlar tamamıyla aldatılmış gençler. Bu da ifademin en iyi yanıdır.

Daha sonra İdlib’de yaşananlara değinen Erdoğan, şunları söyledi:

İdlib’de şehit olan asker sayısı 36’ya çıktı. Şehit düşen her evladımızın acısı yüreğimizi dağlıyor. Şehitler tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak.

Hamdolsun şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmıyoruz bırakmayacağız. 2 binin üzerinde rejim unsuru öldürülürken aralarında 94 tank, 37 obüs topu, 28 çok namlulu roketatarın da bulunduğu 300’e yakın araç-gerek imha edilmiştir.

Dün akşam itibariyle 7 kimyasal ürünlerin olduğu depo patlatılmıştır. İşin bu noktaya gelmesini asla arzu etmezdik ama madem ki bizi buna zorladılar sonuçlarına da katlanacaklar.

Erdoğan konuşmasında daha sonra Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeleri de anlattı. Erdoğan, Suriye’ye ilişkin Trump’la yaptığı konuşmasının son bölümünü gülerek anlattı. Erdoğan’ın gülmesi sonrasında AKP’li vekiller o sözlere güldü ve alkışladı.

Damat Berat Albayrak ve eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman gülüyorlar…

Erdoğan’ın o sözleri şöyle:

“Dün Sayın Putin’e de söyledim, sizin orada ne işiniz var? Bizim önümüzden çekilin, bizi rejimle baş başa bırakın. Rusya’nın Suriye’de menfaatleri nedir inanın bunu çözebilmiş değiliz. Trum diyor ki ‘Burada Putin’in ne isteği var?’ Ben de ‘Kamışlı’da bir petrol olayı var bunların’ dedim. ‘Orada petrol var mı’ dedi. ‘Orada petrol var’ dedim. ‘Ama Deyrezor kadar yok’ dedim.”

Erdoğan daha sonra ekonomiye değinde ve turizm gelirlerinden bahsetti:

Bir ülkenin iddialarını hayata geçirebilmesinde en önemli unsurların başında ekonomik gücü geliyor. Biz içeriden dışarıdan battık bittik falan bunların hepsini söylüyorlar böyle bir dönemde biz bu mücadeleyi de sürdürüyoruz. En ufak bir yerden destek gelmiyor. Ama biz madde imkanlarımızla bu yola devam ediyoruz. Türkiye 2013 yılından beri yaşadığı 2018’de de tarihinin en sinsi saldırılarına maruz kaldığı ekonomik sıkıntılarını çözme yolunda karalı adımlarla yürüyor.

Bu yılın ocak ayında yeni bir rekora imza attık. Ülkemize ocak ayına gelen yabancı turist sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16’dan fazla artarak 1,8 milyon kişiye ulaştı. İnşallah bu yıl toplam 58 milyon turist 41 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz.

Bu toplantıda gülen Erdoğan oysa 2013 yılında Mısır’da öldürülen Esma için böyle gözyaşı dökmüştü:

Yorumlayın

Your email address will not be published.