TSK’da “Avrasyacı” ağırlığı

Evet, merakla beklenen YAŞ (Yüksek Askeri Şura) kararları açıklandı. TSK’nın üst komuta kademesi aynen görevde kaldı. Alınan kararlar, TSK’da “Avrasyacı”ların önünün açarken ABD’den hoşnutsuzluk içeren açıklamalar geliyor. TSK’nın “Ne ABD ne Rusya bağımsız Türkiye” şiarını benimseyen bir örgütlenmeye sahip olmasına ilişkin umutlar yine başka bir bahara kaldı.

YAŞ kararlarına göre Orgeneral Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı, Orgeneral Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri Komutanı, Orgeneral Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanı, Oramiral Bülent Bostanoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak devam edecek. Geçen yıl görevi 1 yıl uzatılan Bostanoğlu, bu yıl da görevinde kaldı. Böylece kuvvette 4 yılını doldurmuş olacak Bostanoğlu’nun emeklilik için yaş haddi önümüzdeki yıl doluyor.

hulusiakar

tskkomuta1

Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele de görevinde kaldı. Kösele’nin önümüzdeki yıl Deniz Kuvvetleri Komutanı olma şansı devam ediyor.

Jandarma Genel Komutanı olan Orgeneral Güler’in teamüllerin işlemesi durumunda bu görevde bir yıl kalması, önümüzdeki yıl Orgeneral Çolak’ın boşaltacağı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gelme, Orgenenal Akar’dan sonra da Genelkurmay Başkanı olma yolu açık bulunuyor.

Darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uçağının AtatürkHavalimanı’na güvenli şekilde inmesini ve sonrasında güvenliğini sağlayan 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Genelkurmay 2’nci Başkanı oldu. Dündar’ın yerine 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Musa Avsever “Or”luğa terfi ederek geldi.

İşte yeni komuta kademesi:

Genelkurmay 2’nci Başkanı Ümit Dündar

Muharip Hava Kuvveti ve Füze Savunma Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz

1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever

2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel

3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş

Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına Orgeneral Tahir Bekiroğlu getirildi

Avrasyacılar ve Rusya

Tablo ve terfiler (general ve amiralliğe yükseltilen albaylar dahil), TSK’da “Avrasyacı” olarak bilinen grubun ağırlıkta olduğunu gösteriyor.

Avrasyacılar, daha çok ABD karşıtlığı ile bilinen ve de Rusya’ya fazla mesafeli davranmayan subaylardan oluşuyor (ki Avrasyacılık, Putin’in danışmanlarından Alexandr Dugin tarafından üst perdeden dile getirilen bir kavram. Dugin, darbe günü de Ankara’daydı ve bazı subaylarl ve İ. Melih Gökçek ile görüşmüştü).

ABD’nin tepkisi

TSK’da darbe sonrasında yaşananlarla ilgili olarak ABD’nin kaygıılı olduğu bir gerçek. Nitekim, ABD Merkez Komutanlığı Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Türk ordusundaki yakın müttefik bileşenlerinin önemli bölümünün darbe girişimi iddiasıyla hapiste olduğunu belirtti. Aspen Güvenlik Forumu’nda konuşan Votel; “Türk liderlerle ilişkilerimiz oldu, özellikle askeri liderlerle, durumun böyle sürmesinin ilişkilerimize etkisinden endişeliyim” ifadelerini kullandı.

Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper da, darbe girişimi ve hükümetin tepkisinin tüm ulusal güvenlik aygıtını etkilediğini belirterek “Muhataplarımızın çoğu tutuklandı ya da tasfiye edildi. Bunun ABD’nin Ortadoğu stratejisini zorlaştıracağına şüphe yok” dedi.

Son söz niyetine…

TSK böyle ABD, Avrasya gölgelerinden kurtulmazsa daha çok darbe olur bu ülkede…

Olan da her zaman olduğu gibi vatandaşa olur.

Bizden söylemesi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.