Yine tarikat kafası: Süleymancı yurdunda 11 çocuk diri diri yandı

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar olarak bilinen tarikata ait yurtta çıkan yangında yaşları 11–13 arasında değişen 11 öğrenci diri diri yanarak can verdi. Facia, binadaki yangın merdivenine çıkışların daha önce öğrenciler kaçmasın diye kapatıldığını ortaya çıkardı.

Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan Süleymancı tarikatına ait Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda dün 19.30 sıralarında yangın çıktı. Alevler kısa sürede içi ahşap, zemini halı kaplı iki katlı binayı sardı. Yangına itfaiyeyle birlikte orman koruma ekipleri de müdahale etti. Pencereden atlayan ve dumandan etkilenen 22 öğrenci hastanelere kaldırıldı. Üç saatlik mücadelenin ardından yangın söndürüldüğünde içeri giren itfaiyeciler 11 öğrenci ve 1 eğitmenin cesedini buldu.

aladag2

8 öğrenci kaçtıkları çatıda, 3 öğrenci ve eğitmen de 2. katta hayatını kaybetti. AdanaValisi Mahmut Demirtaş yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceğini söyledi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de olay sırasında yangın merdivenin kilitli olduğunu belirtti.

aladag3

Her ne kadar Türkiye’nin mümtaz medya organları faciadaki tarikat boyutunu pek görmek istemese de çocuğunu arayan bir babanın söyledikleri “O Kafa”nın AKP iktidarınca nasıl desteklendiğini ortaya koydu:

Yangında kızını arayan baba: Devlet yurdunu yıkıp çocukları Süleymancıların yurduna yerleştirdiler!https://t.co/xtWh1ruEUO pic.twitter.com/clZqqkISXX

— Yolculuk Gazetesi (@gazeteyolculuk) November 29, 2016

1 Ağustos 2008’de Yine Süleymancılara ait olan Konya’nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesindeki kaçak Kuran kursu verilen Boğaziçi Özel Öğrenci Yurdu tüpgaz patlaması sonucu çökmüş ve 18 öğrenci yaşamını yitirmişti.

Yorumlayın

Your email address will not be published.